Ebben a modulban olvashattok Egyiptom isteneirl,szent llatokrl.
Macska s Bastet:Macskammit a Szpmvszeti Mzeumban is lehet ltni.Bastet macskaistenk volt az egyiptomiaknak,me egy rvid lers Bastetrl:
Az eredetileg oroszln,ksbb macska formj kirlyi istenn f kultuszhelye Bubasztisz(a Delta keleti rszn) volt.Az birodalombl kezdve Memphiszben is tiszteltk,s az ottani istennvel,Szekhmettel azonostottk.Kapcsoldott tovbb Hathothoz s Muthoz,Hioposzilban a teremt isten,Atum lenyaknt tiszteltk.Lnye a macska vltoz termszetnek megfelelen hol gyengd,hol vad.A Kskorban s a grg-rmai szmtalan bronz macskaszobrot szenteltek a varzstudomnnyal rendelkez,vdelmez istennnek.
+Egy msik lers:
Az egyiptomiak Bastet istennt tiszteltk macska kpben,aki a hzat s a csaldot vdte.A macskammik fknt a grg-rmai korbl szrmaznak;ltalban mesterien plyltk be ket,olykor mg kis koporst is kaptak,s Bastet istennnek kszltek ldozati ajndkul.A mumifiklt llatokat gyakran macskaformj koporsban temettk el a macskatemetkben.
Anubisz:
a nekropoliszok vdelmez istene,akit saklnnk vagy embertsttel s saklfejjel brzoltak.anubisz volt a balzsamozs istene,a titkok re s a halottak brja.Anyjval,Heszattal,a tehnistennvel s Mnevisszel,a bikaistennel alkotott csaldot.A ksbbi szvegek azonban a halottak istennek,Ozirisznek a fiaknt is tiszteltk.Kultusza Egyiptomban szmos helyen bizonytott.Szrmazsi helye valsznleg a fels-egyiptomi 17. nomosz.
Maat:
Az igazsg s a rend istennje. Thotnak, a blcsessg istennek a felesge. Felhzott trddel, fldn l nnek brzoltk. A fejn viselt strucctoll szimbluma (a strucctoll az "igazsg" szjelet jelkpezi). Kultusznak elterjedse az birodalom kezdetre tehet vissza, a Piramisszvegek is emltik. A III. dinasztitl (az i. e. III. vezredtl) kezdve a frak Maat nevt jelzknt hasznljk ("Maatban uralkod" stb.). Maatot R isten lenynak tartottk, aki rszt vett a vilg teremtsben, amikor megsznt a kosz s helyrellt a rend. Maat nagy szerepet jtszott Ozirisz tlvilgi tlkezseiben. A mrleg egyik serpenyjbe az elhunyt szvt, a msikba Maat szobrocskjt(habr a Tutensteinben az igazsg tolt lthattuk) tettk. A mrleg egyenslyi helyzete bizonytotta az elhunyt igaz lett ("igaz volt a hangja") s gy mlt lett a boldogsgra Ozirisz birodalmban. Ellenkez esetben felfalta Ammut (krokodilfej s oroszlntest Halottfal). Maatot nha Maatnak neveztk (ketts szm), mivel kt Maat nvr lt az elkpzelsekben. A brsgi termet a "Ketts Igazsg" termnek neveztk. A brk Maat szobrocskjt viseltk emblmaknt a mellkn. Maatnak a vezr volt a papja. Kultusznak kzppontja a thbai nekropolisz.
Ozirisz(ez egy nagyon hossz lers ebbl egy picit lerok de ez sem kevs:D):
A termszet termerinek istene, a tlvilg uralkodja. Plutarkhosz szerint a fldisten (Geb) s az gistenn (Nut) idsebb fia. Testvrei: zisz, Nepthsz (Nehebhut), Szth. zisztl szletett fia Hrusz. volt a legsibb idkben uralkod istenek sorjban a negyedik. Ddapja R, nagyapja Su s apja Geb hatalmt rklte. Egyiptom uralkodjaknt leszoktatta az embereket a vad letmdrl, az emberevsrl. Megatntotta ket a gabonaflk (rpa, tnklybza) termesztsre, szlteleptsre, kenyrstsre, sr- s borksztsre s bevezette nluk az istenek tisztelett. ccse Szth, a sivatag gonosz istene, t akarta venni a hatalmt, ezrt elhatrozta, hogy megli Oziriszt. Ozirisz gyzelmes zsiai hadjratrl haztrve lakomt rendezett. 72 cinkostrsval Szth is megjelent a lakomn, amelyre egy dszes ldt (nyilvn szarkofg) vitetett, mondvn annak ajndkozza, akinek a mrethez illik. Amikor a prbnl Oziriszra kerlt a sor, belefekdt a pontosan az mretre szabott ldba, az sszeskvk rcsaptk a fedelt, lommal leforrasztottk s beledobtk a Nlusba. A vz parta sodorta ldt, amely fennakadt a hangabokrok gykereiben.zisz, Ozirisz hsges hitvese megtallta frje holttestt, csods mdin kivltotta belle megmaradt leterejt s a halott Ozirisz fit nemzett neki. Ezutn zisz eltemette Oziriszt, majd elvonult a Nlus-delta mocsarai kz, ahol megszlte s felnevelte fit, Hruszt. Amikor Hrusz felntt, harcba indult Szth ellen. Elszr veresget szenvedett, st egyik szemt - Varzsszemt - is elvesztette, de aztn hozz prtolt a szerencse. Legyzte Szthet, visszavette tle kivjt szemt s lenyelette halott apjval. Ozirisz letre kelt, de nem akart a fldn maradni, fldi trnjt tadta Hrusznak, maga pedig tkltztt az alvilgba, ahol uralkodott s tlkezett. Egy msik mtoszvltozat szerint Szth nem ldba zrta Oziriszt, hanem 14 rszre darabolta a testt s sztszrta Egyiptom egsz terletn. zisz sszeszedte s sszeillesztette a testrszeket, amjd eltemette a holttestet. A 14 testrszrl szl mtoszvltozat valsznleg azrt keletkezett, mert magyarzat kellett arra, hogy mirt is van Egyiptom tbb vrosban is Ozirisz-srkamra. Az isten testnek teht csak egy-egy rsze nyugodott mindegyikben. Ennek a magyarzatnak nmileg ellentmond az az elbeszls, mely szerint zisz sszeszedte Ozirisz phalloszn kvl (ezt egy hal lenyelte) minden testrszt s eltemette Abdoszban. Plutarkhosz zisz s Ozirisz cm rtkezsben mind a kt vltozatot lerja: Szth ktszer vgez Ozrisszal. Nmely vltozat szerint nem Hrusz, hanem zisz egyedl vagy nvre Nepthsz segtsgvel kelti letre Oziriszt. Ozirisz eltemetst hol zisznek, hol Anubisznak tulajdontjk.
Szekhmet:
Neve mskppen:Szahmet,Szehmet, Szhmet. Jelentse: "hatalmas n". A hbor s a perzsel Nap istennje. Szent llata az oroszln. Oroszlnfej nnek brzoltk. Kultuszkzpontja Memphisz, de egsz Egyiptomban tiszteltk. R lenya (fenyegt Szeme), Ptah felesge, Nofertum anyja. Szahmet megsemmisti R s Ozirisz ellensgeit (pl. Szth, Apphisz). Amikor R megbnteti az embereket, Szekhmet hajtja vgre a bntetst s csak lerszegedse utn hagyta abba megbzatst. Utval s Nehbettel kzsen a frakat vja: melletk ll a harcban, lba el dnti az ellensget. Klsejvel megrmti, leheletnek lngjval pedig megli ket. Mgikus erejnl fogva elpusztthatja az embert, betegsget vihet r. Ezzel egytt gygyt istenn is. Oltalmazta az orvosokat, akik a papjainak tartottk magukat. Nagyon korn azonosult Tefnuttal s Hathorral, valamint Bsztetet, Ut s Mut istennkkel, illetve sok ms oroszlnistennvel (pl. Menkeret, Ment, Menhit, Seszemtet).
Szth:
Szth (Szuteh) az egyiptomi mitolgiban "idegen orszgok", a termketlen sivatag, a gonoszsg megszemlyestje. Geb s Nut fia. Testvrei: Ozirisz, zisz s Nepthsz (Nehebhut). Nepthsz frje, akinek egyben btyja is. Szent llatai a diszn ("akitl az istenek undorodnak"), az antilop, az okapi (zsirf), a hangysz, a kimra, a vzil s a legfbb a szamr. Szoborban s rajzon hossz trzs, szamrfej ember alakjban brzoltk. Kultusza kezdetben a dl-egyiptomi Omboszban (innen ksbb Hnum kiszortotta) illetve szakon Hrakleopolisz mellett a Nlus-Deltban terjedt el. A Kzpbirodalom idszakban Hrusszal egytt a kirlyi hatalom oltalmaz istennek tartottk, amit a Piramiszvegek s a II.dinasztia frainak titulusa bizonyt. A Szth s Hrusz nevek sszekapcsolsa "kirlyt" jelentett. Az idegenek vdnkeknt is emltik, ezrt az idegenek uralma alatt, fleg az asszr uralom idejn az orszg ellensgv vlik. A hkszoszok uralma alatt Szthet az istenkkel, Ballal azonostottk s mint legfbb istennek, Avarisz vros lett a kultuszhelye. Az jbirodalom kezdetn a "Szthi" nvvel mg elg gyakran tallkozni. A XIX.dinasztia frai a Szthi, Szthnaht nevet viseltk. Jelzknt azt jelentett: "hatalmas". II.Ramszesznak a hettitkkal kttt szerzdse Szthet a hettita istenekkel egytt emlti. Az birodalom idszakban Szthnek tulajdontottk R megmentst Apphisz kgytl, akit a Nap-brka elejn llva szigonyval ledftt. A kzdelem vgn vgl Apophisz vre festi be vrsre az gboltot s biztostja, hogy msnap jra felkeljen a Nap. tudta csak legyzni Apophiszt egymaga, mert rendelkezett az istenek kztt a legnagyobb ervel. Ezzel egytt Szth, mint a sivatag istensge s az idegenek istene a gonoszsgot is megtestestette. Szent llatainak a nevhez olyan jelzk jrultak, hogy "vihar", "orkn", "lzad", "lzads". Az i.e.8. sz.-tl kezdve Szthnek ez a lnyege egyedliv vlt, st olykor Apophisznak neveztk. Miutn btyjt, Oziriszt egy ldba zrta s feldarabolta, 400 ven t uralkodott Egyiptom felett. Ezalatt Hrusz tbbszr is hbort indtott Szth ellen, mivel is jogos trnkvetel volt, de nem tudott felette gyzedelmeskedni,de vgl legyzte.
Thot:
Thot a blcsessg, az rs s a szmols istene. Maatot, az igazsg s vilgrend istennjt tartottk a felesgnek. Thot a legrgebbi korban keletkezett, innen a jelzi: "a beduinok ura", "idegen orszgok ura". Kultuszkzpontja a 15. Nyl nomoszbeli Smun (Hemenu, jelentse "nyolc"; grgl Hermupolisz). A nyl kultuszt Thot kultusza szortotta ki. A szent llatai az bisz s a pvin.biszknt,biszfej frfiknt vagy csuklys pvinknt brzoltk. Az a funkcija, hogy nnepeken vezette a frat, truhzdott Thotra. Thot az v 12 hnapjban alkotott magnak mg t kiegszt napot. A hermupoliszi nomarkhoszok voltak a papjai. Az i. e. II. vezred vgn a Thot fiai cmet viseltk s neve utn kitettk az "anh, udzsa, szeneb" kirlyi formult ("ljen, legyen egszsges s szerencss"). Thot szent llata az bisz (ltalban biszfej embernek brzoltk s rpaletta volt a jelvnye). Mint asztrlis istensget a Holddal azonostottk. R szvnek tartottk s a napisten mgtt brzoltk. A Kskorban "ezst Atonnak" ("ezstkorongnak" ) neveztk. A hiedelem szerint Thot teremtette meg egyiptom egsz szellemi lett. Mint holdisten szmolta a napokat, hnapokat, veket. osztotta fel az idt hnapokra s vekre, ezrt az "id urnak" is neveztk. jegyezte fel az emberek szletsnek s hallnak a napjt. teremtette meg az rsbelisget s tantotta meg az embereket az rsra meg a szmolsra. Az rnoko patrnusnak tartottk s munkjuk megkezdse eltt borldozatot mutattak be neki. Thot oltalma alatt llt minden levltr s Hermupolisz hrs knyvtra. rnytotta a nyelveket, t magt pedig Ptah isten nyelvnek tartottk.
|